11 februarie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Ioana Cojuharov (pian), Stefan Barbu (vioara)
Program: P. I. Ceaicovski, M. De Falla

16 februarie ora 18.00
PROIECTUL „GENERATIA XXI”

17 februarie ora 16.00
RECITAL CAMERAL sustinut de elevi ai liceului de muzica „Dinu Lipatti”

17 februarie, ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Intepreteaza: Dragos Babeanu, Alexandru Malaimare
Program: J. S. Bach, J. Brahms, C. Debussy, H.W. Ernst, P. de Sarasate

18 februarie ora 16.00
RECITAL INSTRUMENTAL
Interpreteaza: Alin Sârbu (trompeta)

23 februarie ora 16.00
FOLCLORUL MUZICAL CA PASIUNE: BALADA
Interpreteaza: Ancuta Corlatan, Loredana Streche, Elena Cuculici, Andreea Feraru, Codruta Avacaritei, Razvan Rados, Roxana Badescu, Camelia Andrei, Gheorghita Chitoran
Coordonator proiect: conf.univ.dr. Rodica Nicolaescu

25 februarie ora 17.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Nicu Diaconiuc (vioara)
Clasa prof. univ. dr. Corina Bura
La pian: asist. univ. dr. Luiza Velciu
Program: J.S. Bach, W.A. Mozart, N. Coman, I. Stravinski

27 februarie ora 19.00
PARAFRAZE CONTEMPORANE DUPA CHOPIN, PENTRU 3 PIANE
Recital desfasurat în cadrul Festivalului International „Chopin 200”

1 martie ora 19.00
RECITAL DE PIAN – Chopin si contemporanii sai
Prelegere: prof. univ. dr. Lavinia Coman
Interpreteaza: Toma Popovici, Madalina Danila, Anca Saftulescu, Iulian Neculache, Andra Demidov, Adriana Sarau
Program: F. Chopin, F. Liszt, R. Schumann, J. Brahms

2 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Cristina Pasa (vioara), Mircea Marian (violoncel), Mihail Simeonov (pian)
Program: J.S: Bach, G. Enescu, E Ysaye

3 martie ora 16.00
MARTISOARE MUZICALE – RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Robert Predut (clarinet), Albert Codreanu (bassethorn), Elisabeta Nedelciu (vioara), Valentin Zahar (saxofon)
Coordonator: conf. univ. dr. Liliana Nedelciu
Program: F. M. Bartholdy, C. Saint-Saëns, C. Debussy

3 martie ora 19.00
RECITAL VOCAL
Participa: studenti ai clasei prof. univ. dr. Ionel Voineag
Program: arii si scene din opere si operete de W.A. Mozart, G. Donizetti, V. Bellini, G. Rossini, G. Verdi, R. Wagner, G. Puccini, P. Mascagni, F. Lehar etc.

4 martie, ora 16.00
RECITAL CAMERAL – Integrala sonatelor pentru vioara si pian de Bach si Brahms (III)
Interpreteaza: conf. univ. dr. Tatiana Noia (vioara), lect. univ. dr. Marina Dragomirescu (pian)

5 martie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Mariana Carmen Pavaloiu (fagot), Lucian Andrei Dancescu (fagot)
Clasa prof. univ. dr. Miltiade Nenoiu
La orga si clavecin: conf. univ. dr. Verona Maier
Program: M. Corrette, J. F. Faseh, J. E. Galliard, H. Dutilleux, O. Nussio

8 martie ora 16.00
RECITAL DE FLAUT
Interpreteaza: Teodora Ducariu (flaut), conf. univ. dr. Verona Maier (pian)
Program: P. Sancan, V. Munteanu, A. Jolivet, S. Prokofiev

9 martie ora 16.00
RECITAL DE CLAVECIN
Interpreteaza: Evelin Brânzei, Aysel Luiza Pascu
Clasa prof. univ. dr. Ogneanca Lefterescu
Program: J. H. D’Anglebert, F. Couperin, H. Ph. Rameau, C. Diepart, D. Buxtehude

10 martie ora 12.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Vladimir Patrascu, Tudorel Iordache, Cristina Bârnescu, Vlad Câmpean, Dragos Dumitrache, Stefana Zaharia, Ciprian Oravet, Eugen Ionescu, Alexandru Gherman
Clasa conf. univ. dr. Luminita Burca
La pian: lect. univ. dr. Viorica Boerescu
Program: J.S. Bach, N. Paganini, S. Prokofiev, P. Sarasate

10 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL – Interferente camerale
Interpreteaza: grupul cameral „Musica Viva”: Andreea Butnaru (pian), Mircea Vasilescu (vioara), Florin Mitrea (violoncel)
Program: R. Schumann, F. Mendelssohn, F. Schubert

11 martie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Iulia Smeu, Ioana Pecingina, Silvia Bucur
Clasa lect. univ. dr. Corina Bololoi
Program: J. S. Bach, L. van Beethoven, E. Grieg, F. Schubert, P. Hindemith

12 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL sustinut de elevi ai liceului de muzica „Dinu Lipatti”

15 martie ora 14.00
RECITAL DE FLAUT
Participa: studenti ai clasei prof. univ. dr. Vasile Gantolea

18 martie ora 16.00
CONCERT CORAL
Interpreteaza: studenti ai clasei conf. univ. dr. Gabriel Popescu

22 martie ora 19.00
CONCERT PROTRET Felicia DONCEANU

23 martie ora 16.00
FOLCLORUL MUZICAL CA PASIUNE – Muzica ocazionala
Interpreteaza: Ancuta Corlatean, Elena Cuculici, Codruta Avacaritei, Andreea Feraru, Loredana Streche, Razvan Rados, Roxana Badescu, Camelia Andrei, Gheorghita Chitoran
Proiect coordonat de conf. univ. dr. Rodica Nicolaescu

23 martie ora 19.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: studenti ai clasei prof. univ. dr. Sandu Sandrin

24 martie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Simona Predut (vioara), Ana-Maria Marian (vioara)
Clasa lect. univ. dr. Ioana Croitoru
La pian: asist. univ. Clementina Ciucu
Program: J. Brahms, C. Franck, F. Kreisler, P. Sarasate, M. Ravel, G. Dinicu

25 martie ora 19.00
CONCERT CORAL – Absolventa
Participa: studentii clasei conf. univ. dr. Valentin Gruescu

26 martie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Tatiana Ciubuc (vioara), Olga Podobinski (pian)
Clasa prof. univ. dr. Corina Bura
Program: L. van Beethoven, C. Franck, M. Ravel

26 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL

Participa: studenti ai claselor de vioara ale lect. univ. dr. Ioana Croitoru si prof. univ. dr. Gabriel Croitoru
Program: lucrari pentru doua sau mai multe viori, în original sau prelucrari
La pian: asist. univ. Clementina Ciucu

29 martie ora 14.00
RECITAL CAMERAL – Incursiune prin stilurile muzicale
Interpreteaza: Mihaela Barbuceanu (clarinet), Albert Codreanu (clarinet), Sofian Miron (saxofon)
Clasa c.d.a. dr. Ion Nedelciu
La pian: conf. univ. dr. Liliana Nedelciu
Program: J. S. Bach, W. A. Mozart, C. Saint-Saëns, H. Wieniawski, C. Debussy, D. Milhaud

30 martie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Elida Târtopan (flaut)
Clasa lect. univ. dr. Catalin Opritoiu
La pian: conf. univ. dr. Verona Maier
Program: N. Paganini, V. Munteanu, J. S. Bach, P. Taffanel, H. Dutilleux, F. Schubert

30 martie ora 19.00
RECITAL INSTRUMENTAL – Muzica franceza
Interpreteaza: Raluca Ouatu (pian), Aurelia Mihai (flaut)
Program: P. Taffanel, G. Fauré, Ph. Gaubert, Fr. Borne

31 martie ora 12.00
RECITAL CAMERAL
Participa: studentii clasei conf. univ. dr. Verona Maier

31 martie ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: Stanca Manoleanu
Clasa conf. univ. dr. Viniciu Moroianu
Program: J. S. Bach, L. van Beethoven, Fr. Chopin, A. Skriabin

31 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Participa: Cristian Andronache (trompeta), Andrei Balaceanu (trompeta), Leonard Voinea (corn), Cristian Costache (trombon), Marius Hoghi (tuba)
Clasa conf. univ. dr. Mircea Neamt
La pian: lect. univ. dr. Fausta Dimulescu

1 aprilie ora 16.00
PORTRET COMPONISTIC – Darie NEMES BOTA

12 aprilie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: absolventi si studenti ai clasei de muzica de camera conf.univ.dr. Verona Maier
Program : Integrala trio-urilor cu pian de J. Brahms

12 aprilie ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Alexandru Malaimare, Iulia Ghinda, Stefano Cometto (Italia), Celine Boulben (Franta), Adriana Cristea, George Preotu, Diana Jipa, Alexandra Stoica, Nikole Stoica
Clasa conf.univ.dr. Florin Croitoru
La pian: asist. univ. Clementina Ciucu
Program: J. S. Bach, J. Brahms, N. Paganini, G. Enescu, M. Ravel, E. Ysaye, H.W. Ernst, P. Sarasate

13 aprilie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: absolventi si studenti ai clasei de muzica de camera conf.univ.dr. Verona Maier
Program : Integrala trio-urilor cu pian de J. Brahms

13 aprilie ora 19.00
RECITAL CAMERAL – 2 Piane
Interpreteaza: Cristina Popescu-Stanesti, Ioana Neculau Amiras
Program: S. Rachmaninov, D. Dediu, D. Lipatti

14 aprilie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: studentii clasei de muzica de camera conf.univ.dr. Serban Nichifor
Program: J.S. Bach, L. van Beethoven, E. Grieg, R. Schumann, V. Cosma, L. Alexandra, S. Nichifor, R. Voisey

14 aprilie ora 19.00
RECITAL de PIAN
Interpreteaza: Mihai Ritivoiu, Bogdan Nicola, Diana Rotari, Alexandra Amariei
Clasa conf.univ.dr. Viniciu Moroianu
Program: J.S. Bach, F. Chopin, C. Franck, C. Debussy, S. Rachmaninov

15 aprilie ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: Maria Mihai (vioara)
Clasa lect.univ.dr. Ioana Croitoru
La pian: asist.univ. Clementina Ciucu
Program: J. Brahms, G. Enescu, D. Capoianu

15 aprilie ora 19.00
RECITAL VOCAL
Interpreteaza: studentii masteranzi ai claselor Catedrei de Canto

16 aprilie ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: studentii clasei de pian prof.univ.dr. Sandu Sandrin

16 aprilie ora 19.00
CONCERT ANIVERSAR
Interpreteaza: studentii clasei de canto prof.asoc. Maria Hurduc
La pian: asist.univ.dr. Violetta Stefanescu
Program: G.F. Haendel, W.A. Mozart, C.M. von Weber, F. Liszt, J. Massenet, V. Bellini, L. Delibes

20 aprilie ora 16.00
FOLCLORUL CA PASIUNE – Cântecul propriu-zis
Interpreteaza: Ancuta Corlatean, Elena Cuculici, Codruta Avacaritei, Andreea Feraru, Loredana Streche, Razvan Rados, Roxana Badescu, Camelia Andrei, Gheorghita Chitoran
Coordonator conf.univ.dr. Rodica Nicolaescu

20 aprilie ora 18.00
PROIECTUL GENERATIA XXI
Interpreteaza: studentii claselor de canto
Coordonator prof.univ.dr. Eleonora Enachescu

21 – 23 aprilie
FESTIVALUL DE COR AL FCMPm

22 aprilie ora 19.00
RECITAL VOCAL
Interpreteaza: studentii clasei de canto prof. asoc. Maria Slatinaru-Nistor

26 – 30 aprilie
FESTIVALUL CHEI al UNMB

4 mai ora 13.00
RECITAL DE NAI
Interpreteaza: Vladislav Panus, Liviu Iosif
Clasa lect. univ. dr. Dalila Cernatescu
La pian: lect. univ. dr. Fausta Dimulescu
Program: W.A. Mozart, lucrari din Baroc

4 mai ora 16.00
IMAGINE SI STIL ÎN MUZICA PENTRU PIAN A SECOLULUI XX
Interpreteaza: Denisa Grecu, Eleonora Andriescu, Claudiu Stanciu, Karolina Scripca, Laura Butnariu, Iulian Neculache, Alexandru Raileanu
Clasa lect. univ. dr. Delia Pavlovici
Program: C. Debussy, M. Ravel, S. Prokofiev, I. Stravinski

4 mai ora 19.00
RECITALUL CATEDREI DE CANTO

5 mai ora 12.00
ZIUA CATEDREI DE PIAN GENERAL
Simpozion cu tema Portrete de pedagogi care au activat în cadrul catedrei de Pian General
Recital sustinut de membrii catedrei si invitati de la alte catedre: asist. univ. Oxana Corjos, lect. univ. dr. Roxana Gheorghiu, prof. asoc. Bogdan Stefanescu, conf. univ. dr. Carmen Manea, prof. univ. dr. Smaranda Murgan

5 mai ora 15.30
RECITAL DE MUZICA ROMÂNEASCA
Interpreteaza: studentii catedrei de pian General (Pian – instrument la alegere) si clasa asist.univ.dr. Elmira Sebat
Program: G. Enescu, M. Jora, C. Petra-Basacopol, D. Dediu, D. Turcan

6 mai ora 19.00
RECITAL de CONTRABAS
Interpreteaza: Szasz Magor, Razvan Popescu
Clasa conf. univ.dr. Stefan Thomasz
La pian: conf.univ.dr. Viorica Boerescu
Program: J.M. Sperger, J. Bottesini, J.F. Zbinden, J. Brahms

7 mai ora 16.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: asist.univ.dr. Dan Claudiu Vornicelu, prof.univ.dr. Corina Bura, lect.univ.dr. Stefan Agoston
Program: G.B. Pergolesi, B. Schaeffer, E. Ysaye

7 mai ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Interpreteaza: conf.univ.dr. Tatiana Noia (vioara), c.d.a.dr. Ghizela Tulvan (pian)
Program: L. van Beethoven

11 mai ora 13.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: studentii clasei prof.univ.dr. Dana Borsan

11 mai ora 19.00
RECITAL CAMERAL – TRIO MOZAIC
Interpreteaza: Oana Spânu-Visenescu (vioara), Diana Spânu-Danila (pian), Emil Visenescu (clarinet)
Program: J.B. Schenk, C. Debussy, J. Français, D. Sostakovici

12 mai ora 12.00
RECITAL DE NAI
Interpreteaza: Ruxandra Coman, Loredana Pasare, Constantin Georgescu, Roxana Bustihan, Geanina Pandelescu, Cornelia Tihon, Stefan Catrinoiu, Robert Fartade
Clasa lect. univ. dr. Dalila Cernatescu
La pian: Monica Repanovici
Program: Lucrari din Baroc, Clasicism si sec. XX

12 mai ora 16.00
RECITAL de PIAN
Interpreteaza: Adriana Sarau
Clasa conf. univ. dr. Vlad Dimulescu
Program: J.S. Bach, W.A. Mozart, J. Brahms, M. Ravel

12 mai ora 19.00
CONCERT DE MUZICA ROMÂNEASCA – Profesorii nostri compozitori
Program: D. Rotaru, O. Nemescu, D. Dediu, L. Teodorescu

13 mai ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: Elena Popa
Invitata: Diana Popa-Vasiu (Timisoara)
Program: S. Rachmaninov, D. Sostakovici, S. Prokofiev, J. Brahms

14 mai ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: studentii clasei de pian prof.univ.dr. Sandu Sandrin

14 mai ora 19.00
ZIUA CATEDREI DE INSTRUMENTE CU COARDE

17 mai ora 14.00
RECITAL DE PIAN – MAESTRI AI CLASICISMULUI
Interpreteaza: Laura Butnariu, Karolina Scripa, Denisa Grecu, Eleonora Andriescu, Claudiu Stanciu, Iulian Neculache
Clasa lect. univ. dr. Delia Pavlovici
Program: L. van Beethoven, W.A. Mozart

18 mai ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: Andra Demidov, Madalina Chiriac
Clasa conf. univ. dr. Vlad Dimulescu
Program: C. Debussy, M. de Falla, S. Prokofiev, R. Schumann

19 mai ora 11.00
ZIUA CATEDREI DE MUZICA DE CAMERA
Sesiune stiintifica

19 mai ora 14.00
ZIUA CATEDREI DE MUZICA DE CAMERA
Concert cameral

19 mai ora 16.00
RECITAL DE VIOARA
Interpreteaza: Ciprian Oravet, Dragos Dumitrache, Stefana Zaharia, Eugen Ionescu, Vladimir Patrascu, Tudorel Iordache, Vlad Câmpeanu, Alexandru Gherman
Clasa conf. univ. dr. Luminita Burca
La pian: lect.univ.dr. Viorica Boerescu, asist.univ. Maria Luiza Botez
Program: F. Kreisler, P.I. Ceaicovski, P. Sarasate, C. Saint-Saëns, D. Capoianu

20 mai ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: Luiza Tudorache, Dragos Babeanu, Diana Dascalu, Catalina Totolici, Raluca Fricosu
Clasa conf. univ. dr. Viniciu Moroianu
Program: J. Haydn, W.A. Mozart, Fr. Schubert, C. Debussy, M. Ravel.

21 mai ora 16.00
RECITAL DE PIAN
Interpreteaza: Diana Dogaru, Ana Patrascanu, Denisa Mirica, Alexandra Popescu, Bianca Diaconescu, Ioana Cojuharov, Adriana Sarau, Andra Demidov, Madalina Chiriac
Clasa conf.univ.dr. Vlad Dimulescu
STUDIOUL DE OPERA

9 februarie ora 16.00
PORTRET COMPONISTIC VLADIMIR COSMA
Prezinta: prof. univ. dr. Liana Alexandra, conf. univ. dr. Serban Nichifor
Program: Marius et Fanny (înregistrare video)

11 martie ora 19.00
RECITAL CAMERAL
Participa: studentii clasei de canto a lect. univ. Claudia Codreanu

16 martie ora 18.00
Proiectul Generatia XXI

24 martie ora 19.00
SPECTACOL – Mozart si eternul feminin
Regia: Cristina-Elena Lascu
Clasa prof. Sergiu Dan Pop

26 martie ora 16.00
RECITAL VOCAL-INSTRUMENTAL
Participa: studenti ai claselor asist. univ. dr. Elmira Sebat si prof. asoc. Mihaela Gioroc, în colaborare cu conf. univ. dr. Carmen Manea si conf. univ. dr. Olguta Lupu

29 martie ora 18.30
PORTRET COMPONISTIC – Octavian NEMESCU

18 mai ora 18.00
PROIECTUL GENERATIA XXI

Stagiuni 2009 – 2010 semestrul II

Descarca